رییس شورای سیاستگذاری پنجمین جشنواره ملی ایده ها و فرصتها از اهداء جوایز و خدمات به تیم های برگزیده جشنواره خبر داد

مهدی افتخاری رییس شورای سیاستگذاری پنجمین جشنواره ملی ایده ها و فرصتهای معاونت اجتماعی قوه قضاییه گفت: به منظور تشویق ایده پردازان جشنواره به سه تیم برتر جوایز نقدی به مبلغ ۸۰ ، ۷۰ و ۵۰ میلیون ریال اهدا می شود. وهمچنین ۱۰ تیم اول لوح تقدیر و۳۰ تیم راه یافته به رویداد، ۶ ماه خدمات منتورینگ دریافت می کنند.
به گزارش واحد اطلاع رسانی معاونت اجتماعی قوه قضاییه، نشست هم اندیشی پنجمین جشنواره ملی ایده ها و فرصت ها با محوریت کارآفرینی اجتماعی و استارتاپ ها با حضور نمایندگانی از نهادها و سازمانهای مرتبط با این حوزه در محل معاونت برگزار شد .

افتخاری در ابتدای نشست با اشاره به اقدامات و فعالیتهای ادوار قبلی جشنواره ملی ایده ها و فرصتها گفت:. با استفاده از پتانسیل کارآفرینان اجتماعی و استارتاپ ها می توان برای کاهش آسیب های اجتماعی و پیشگیری از جرایم اقدامات موثری انجام داد و از این فرایند درآمد زایی و اشتغال نیز داشت.

افتخاری ترویج کارآفرینی اجتماعی در جامعه با هدف کاهش آسیب های اجتماعی با استفاده از پتانسیل های استارتاپ ها و فضای مجازی، ارتقای آگاهی های عمومی آحاد جامعه و ترویج این اندیشه که پیشگیری از جرم و انواع آسیبهای اجتماعی یک مسئولیت همگانی است، یاری جستن از افکار و ایده های کل جامعه و ایجاد هم افزایی به منظور کاهش آسیب های اجتماعی را از جمله اهداف جشنواره برشمرد.

محمدرضا قادری عضو هیات مدیره شرکت ملی پست ایران در این نشست با اشاره به اینکه رویکرد آذری جهرمی وزیر ارتباطات، حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال است ، گفت : به تبعیت از سیاست‌های وزارتخانه، شرکت پست هم اقداماتی مانند طرح تحول دیجیتال و طرح «ستاپ» که هدف آن زیرساخت های لازم برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا است را در دستور کار خود قرارداده است .

قادری با ذکر این مطلب که تیم‌های برتر جشنواره می‌توانند در طرح نوآفرین و طرح اشتغال‌زایی وزارت ارتباطات برای دریافت حمایت ثبت ‌نام کنند خاطر نشان کرد: در این جشنواره استارتاپ هایی که به خدمات پستی نیاز دارند هم می توانند از حمایت ما بهره مند شوند.

وی افزود: یک سرویس شتابدهی مختص کسب ‌وکارهای حوزه پستی در سکوی الکترونیک پست تحت عنوان پارک‌های دیجیتال قرار دارد که تیم های برگزیده جشنواره می توانند از این سرویس استفاده کنند.

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست ایران اظهار کرد: همانگونه که ثبت احوال متولی کد ملی افراد است، شرکت پست نیز متولی کدپستی و اطلاعات مکان‌محور در کشور است یعنی (استانداردسازی آدرس) که این امر تمایز شرکت پست را نشان می دهد. قبلاً این اطلاعات فقط در اختیار دستگاههای دولتی قرار می‌گرفت . ولی امسال به سمت آزادسازی رفتیم و این داده ها و اطلاعات را در اختیار استارتاپ های مکان‌محور قرار دادیم .

قادری با اشاره به مکان محور بودن بسیاری از مسایل اجتماعی گفت: به عنوان مثال دلیل تخلفات حوزه چک این است که یک مکان را می‌توان به طرق مختلف آدرس‌دهی کرد. پایگاه نشانی استاندارد کشور به هر مکان یک آدرس استاندارد می‌دهد که به پیشگیری از این نوع جرایم کمک می‌کند.

وی با اشاره به چالش‌های این حوزه عنوان کرد : ما با قوانین قبل از پیدایش کامپیوتر در دنیای اقتصاد دیجیتال، می‌خواهیم از کسب‌وکارهای دیجیتال حمایت کنیم که این امر امکان‌پذیر نیست. همچنین در حوزه توسعه کسب‌کار باید دو شرط را رعایت کنیم، یکی اینکه منابع را انحصاری نکنیم و دیگر اینکه حقوق مالکیت معنوی کسب‌وکارها را به رسمیت بشناسیم. اگر هر کدام از اینها نباشد نمی‌توانیم نتیجه مناسبی بگیریم.

عضو هیات مدیره شرکت ملی پست ایران، حمایت و رسالت اصلی قوه قضائیه در راستای حمایت از کسب و کارها را اصلاح قوانین دانست و گفت: قوانین ما پاسخگوی نیازهای کنونی نیست و ریل گذاری نشده است. قانونی برای رسمیت دهی از سوی حاکمیت، سنجش دارایی، تعیین مالیکت و بیمه این شرکتهای نوپا وجود ندارد.

سید محمد رضوان مدنی مشاور فناوری اطلاعات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه این نشست گفت: ایجاد اشتغال، مأموریت وزارت کار است و می‌توانیم در این خصوص همکاری خوبی داشته باشیم.

مدنی با اشاره به صندوق کارآفرینی امید اظهار کرد: در این صندوق منابع و تسهیلات در اختیار استارتاپ‌ها گذاشته می شود و از ایده‌هایی که ارزش سرمایه‌گذاری دارند و مرتبط با حوزه وزارت کار و شرکت‌های تابعه باشند مورد حمایت قرار می گیرند.

مشاور فناوری اطلاعات وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: این وزارتخانه ۳۰۰ کافه کارآفرینی تأسیس کرده است ودر این کافه ها شرکت‌های بزرگی مانند اسنپ و دیجی‌کالا به تیم‌هایی که تازه فعالیت خود را آغاز کرده‌اند، مشاوره می دهند و فضای گفتمان دو طرفه شکل می گیرد. می‌توان از تیم‌های موفق این کافه‌ها در پنل‌های رویداد و پیش رویداد و غرفه‌های نمایشگاه جنبی جشنواره استفاده کرد.

رضوان مدنی با ذکر یک مثال در خصوص موضوع فرار مالیاتی و ضرورت هم افزایی بین دستگاهها ، این امر را مهم بر شمرد و گفت: در خصوص موضوع فرار مالیاتی ابتدا باید بررسی شود که اکوسیستم این موضوع چیست و چه عواملی در آن دخیل است، ابعاد آن شناخته شود و تقسیم کار بین دستگاهی صورت گیرد. در این صورت است که مسائل مشخص می‌شود و می‌توان از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کرد. در حال حاضر برای بخش خصوصی مبهم است و نمی‌داند کجاها، در چه زمینه و بسترهایی باید با حاکمیت وارد تعامل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *